Jezioro Zaspa

Byłe jezioro Zaspa które zostało zasypane popiołami z elektrociepłowni, jest teraz terenem skażonym. Podczas mocnych wiatrów rozdmuchuje rakotwórcze popioły na tereny Nowego Portu i Brzeźna. Miasto nic z tym nie robi, a dodatkowo wycisza sprawę, powinna to być priorytetowa inwestycja, bo chodzi o zdrowie mieszkańców. Miasto powinno pomyśleć o zakryciu tego terenu specjalnymi matami na odpadki biologiczne i zrobienie parku, bo jest to jedyne rozwiązanie na zlikwidowanie tego problemu, a zarazem taki wielki nowy park stałby się atrakcją Nowego Portu. Przekopywanie tego terenu byłoby zbyt kosztowne i mało efektywne.

One thought on “Jezioro Zaspa

  1. 1. To nie jest Nowy Port, tylko Letnica.
    2. Popioły zostały chyba przysypane warstwą ziemi i są tam obecnie głównie łąki. Zieleń jest bardzo okazała, popiołu nie widać poza miejscami gdzie są doły, ale trzeba trochę pochodzić, żeby je znaleźć. Poza drogami z płyt, ciężko byłoby iść na skróty, bo rośliny mają >0,5m (w czerwcu), więc nie jest to zwykła trawa. Nie pyli.
    3. Wątpię, żeby tam mogły rosnąć drzewa, ale jest ich trochę na granicach zbiorników, szczególnie w północnej części. Bez ruszania popiołów, ciężko będzie tam cokolwiek zaplanować.
    4. Szkoda, ze teren jest niedostępny, a ludzie żeby się tam dostać budują z śmieci prowizoryczne mostki nad rowem z wodą (od strony Nowego Portu). Ludzie z psami chętnie by tam chodzili nawet teraz wystarczyłoby posprzątać drogi (jest tam trochę śmieci/szkła).
    5. Kilka lat temu pewna firma chciała wykorzystać popioły jako składnik cementu. Niestety zostało to oprotestowane zanim ktokolwiek dowiedział się na jakiej zasadzie miałoby to działać i jak długo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.